پرتاب اولین ماهواره کوچک لیتوانی در سال آینده به فضا

لیتوانی اولین ماهواره نانومیکرو خود را ارائه کرد که برای ورود دوباره به جو زمین در تابستان سال آینده راه اندازی شده است. پروژه ماهواره در کنفرانس بین المللی در ویلنیوس ارائه شده و مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این کنفرانس میزبان پژوهشگران کشورهایی بوده است که در زمینه ماهواره، پروژه های اجرایی بسیاری را ارائه کرده اند. که می توان از میان آنان به آمریکا، ژاپن و روسیه اشاره کرد.

لیتوانی توانسته در این باره از استونی و لتونی پیشی بگیرد و  میان کشورهای حوزه بالتیک اولین کشوری باشد که پروژه ماهواره را راه اندازی کرده است. مهندسان پروژه ماکت ماهواره را ارائه کرده اند. اندازه کابین 10 سانتیمتر مکعب می باشد. به هر حال این فضا توانسته تمامی تجهیزات الترونیکی را در خود جای دهد. ماهواره تا 400 کیلومتر بالا خواهد رفت، با سرعتی معادل 8 کیلومتر در ثانیه و بر طبق مدل از پیش ساخته شده وزن ماهواره نمی بایست از 1.3 کیلوگرم بیشتر باشد.

دانشمندان لیتوانی از این ماهواره برای تحقیقات علمی خود استفاده خواهند کرد. آزمون سیلیکون باطری خورشیدی، اتصال بین ماهواره ای، دستگاه های ناوبری فضایی. این ماهواره همچنین می تواند عکسبرداری کند.

اولین ماهواره لیتوانیایی به نام هواپیمای معروف لیتوانیایی در دوران جنگ نام گذاری شده است، نام آن لیتانیکا می باشد. در سال 1933، این هواپیما آتلانتیک را پیموده است از آمریکا تا لیتوانی. این هواپیما توسط خلبانانی آمریکایی pilots Steponas Darius و Stasys Girenas که اصلیت شان لیتوانیایی بوده است هدایت می شد.

/ 0 نظر / 19 بازدید